Forum

You need to log in to create posts and topics.

CNC Router 125cm X 125cm

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του χώρου,

αν και έχω ρωτήσει καν δυο φορές στο παρελθόν σχετικά με τα cnc, παίρνοντας φυσικά και τις απαντήσεις, έχοντας πουλήσει και κάποια πραγματάκια από δω μέσα, μάλλον θα πρέπει να κάνω και μια εισαγωγή για το άτομό μου κάτι που δεν το είχα κάνει στο παρελθόν.

Έχω ήδη ένα cnc ιδιοκατασκευής με διαστάσεις κοπής 55 cm Χ 75 cm για  ξύλο κυρίως, 'εχω κόψει και carbon αλλά και αλουμίνιο φυσικά με τη σχετική (μεγάλη θα έλεγα) καθυστέρηση λόγω μικρού βάθους κοπής στο αλουμίνιο. Είμαι ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ Σερρών και κάτοικος Σερρών, αλλά με βοήθησε συνάδελφος από το τμήμα Μηχανολογίας έτσι ώστε να έχω ένα κάποιο καλό αποτέλεσμα (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Οι 3 πρώτες φωτο δείχνουν το υπάρχων CNC. Εδώ και λίγους μήνες έιπα να τολμήσω για κάτι καλλύτερο γι' αυτό και ξεκίνησα το καινούργιο μου μηχάνημα διαστάσεων 125 cm X 125 cm χτίζοντάς το με προφίλ αλουμινίου. Οι επόμενες 6 φωτο δείχνουν το κατασκεύασμά μου μέχρις σήμερα. Κάθε γνώμη, συμβουλή και παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη και πολύτιμη μιας και οι περισσότεροι τουλάχιστον από τους χρήστες του χώρου είναι πολύ προχωρημένοι και ψαγμένοι στο θέμα.

Uploaded files:
  • You need to login to have access to uploads.
Ερώτηση απο Elpa στις Ιούνιος 20, 2018, 9:09 μμ

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του χώρου,

αν και έχω ρωτήσει καν δυο φορές στο παρελθόν σχετικά με τα cnc, παίρνοντας φυσικά και τις απαντήσεις, έχοντας πουλήσει και κάποια πραγματάκια από δω μέσα, μάλλον θα πρέπει να κάνω και μια εισαγωγή για το άτομό μου κάτι που δεν το είχα κάνει στο παρελθόν.

Έχω ήδη ένα cnc ιδιοκατασκευής με διαστάσεις κοπής 55 cm Χ 75 cm για  ξύλο κυρίως, 'εχω κόψει και carbon αλλά και αλουμίνιο φυσικά με τη σχετική (μεγάλη θα έλεγα) καθυστέρηση λόγω μικρού βάθους κοπής στο αλουμίνιο. Είμαι ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ Σερρών και κάτοικος Σερρών, αλλά με βοήθησε συνάδελφος από το τμήμα Μηχανολογίας έτσι ώστε να έχω ένα κάποιο καλό αποτέλεσμα (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Οι 3 πρώτες φωτο δείχνουν το υπάρχων CNC. Εδώ και λίγους μήνες έιπα να τολμήσω για κάτι καλλύτερο γι' αυτό και ξεκίνησα το καινούργιο μου μηχάνημα διαστάσεων 125 cm X 125 cm χτίζοντάς το με προφίλ αλουμινίου. Οι επόμενες 6 φωτο δείχνουν το κατασκεύασμά μου μέχρις σήμερα. Κάθε γνώμη, συμβουλή και παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη και πολύτιμη μιας και οι περισσότεροι τουλάχιστον από τους χρήστες του χώρου είναι πολύ προχωρημένοι και ψαγμένοι στο θέμα.

Έχω αγοράσει την οριζόντια  μπάρα για την τοποθέτηση κάτω από τον σκελετό για μεγαλύτερη ακαμψία ( ο φίλτατος- και συνονόματος Ηλίας-DELEC - επιμένει και μάλλον έχει δίκιο).

Τα γραμμικά για τον άξονα Χ έιναι SBR16 με τα αντίστοιχα ρουλεμάν τους και για τον Υ είναι SBR20 (με διπλό ballscrew). Το ερώτημά μου είναι: να χρησιμοποιήσω τα βηματικά μοτέρ από το παλαιό μηχάνημα (Nema 23, 470-490??? Oz) ή να τολμήσω να δοκιμάσω 3 DC Servo Motor που έχω από αμνημονεύτων χρόνων; Είναι αξιόπιστα, SANYO DENKI 80V/4.8 A, με optical shaft encoder 500 P/R. Τα έχω ελέγξει και δουλεύουν κανονικά και τα μοτέρ και οι encoders τους.

Αν το τολμήσω τελικά, υπάρχει κάποιο σημείο που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα; Όπως είπα και στην αρχή, κάθε παρατήρηση, συμβουλή και ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.

Ηλίας Πανταζής, Σέρρες

Uploaded files:
  • You need to login to have access to uploads.

Τους κινητήρες αυτού πώς σκέφτεσε να τους οδηγήσεις; Εχεις κάποια drive;

Και αν έχεις οδηγούς(drives) ,αυτούς με τη σειρά τους πώς θα τους οδηγήσεις,αναλογικά ή με pulse&dir;

Μάλλον με  Geckodrive DC Servo Drive με pulse&dir (από τα λίγα που έχω ψάξει μέχρι τώρα στο διαδίκτυο..)

Ρίχνω ματιές όμως και σ' αυτό: https://www.machdrives.com/brb.aspx

Quote from Elpa on Ιούνιος 21, 2018, 1:43 μμ

Μάλλον με  Geckodrive DC Servo Drive με pulse&dir (από τα λίγα που έχω ψάξει μέχρι τώρα στο διαδίκτυο..)

Καλησπέρα,

τελικά πήρα 4 DCS-810 (https://www.aliexpress.com/item/Leadshine-DCS810-Brushed-Servo-Drive-with-Max-80-VDC-Input-Voltage-and-20A-Peak-Current/1921901491.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7f484c4dbxeHSd

είναι καθ' οδόν.

Θάθελα να ρωτήσω τα εξής: η σύνδεσή τους-προσαρμογή πάνω στα ball screws είναι προτιμώτερο να γίνει απ' ευθείας (με BF Flexible Coupling connection) ή με ιμάντες και τροχαλίες; αν με ιμάντες ποια είναι η γνώμη σας για την καλλύτερη σχέση μετάδοσης (1:2, 2:1 ;;;;)

Ευχαριστώ,

Ηλίας Πανταζής

Quote from Elpa on Αύγουστος 28, 2018, 6:18 μμ
Quote from Elpa on Ιούνιος 21, 2018, 1:43 μμ

Καλησπέρα,

τελικά πήρα 4 DCS-810 (https://www.aliexpress.com/item/Leadshine-DCS810-Brushed-Servo-Drive-with-Max-80-VDC-Input-Voltage-and-20A-Peak-Current/1921901491.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7f484c4dbxeHSd

είναι καθ' οδόν.

Θάθελα να ρωτήσω τα εξής: η σύνδεσή τους-προσαρμογή πάνω στα ball screws είναι προτιμώτερο να γίνει απ' ευθείας (με BF Flexible Coupling connection) ή με ιμάντες και τροχαλίες; αν με ιμάντες ποια είναι η γνώμη σας για την καλλύτερη σχέση μετάδοσης (1:2, 2:1 ;;;;)

Ευχαριστώ,

Ηλίας Πανταζής

Κανένας; τίποτα; καμμία πρόταση;;;

Θα σου προτεινα να απευθυνθεις σε ξενα φορουμ...practical machinist...cnc zone...mycncuk ή ακομα και σε βιντεο στο you tube αν κανεις μια ερωτηση ψιλοσχετικη με το θεμα του βιντεο πιθανων να παρεις πολυ πιο συντομη και εμπειρη απαντηση απ οτι εδω ειδικα σε βιντεο tubers που εχουν πολυ μεγαλες θεασεις οπως πχ robocnc.

Eδω τα πραγματα ειναι πολυ πεσμενα και δεν υπαρχει ενδειαφερον.