Forum

You need to log in to create posts and topics.

Cnc Ξύλου-Αλουμινίου kompas h1000

Pages:First«456

Περίπου λοιπόν κι εγώ κάπως έτσι τα είχα ρυθμίσει για τα leadscrews οπότε θα τα ξαναρυθμίσω..Δεν τα φοβάμαι.Ηλία μία ακόμα ερώτηση.¨Εχω βρεί κ αυτά εδώ : http://www.caucau.sk/mechanicke-diely/gulickove-skrutky/guluckova-skrutka-16x5 που είναι κ ο κατασκευαστής του τραπεζιού αλλά δεν μπορώ να βρώ τι κατηγορίας είναι.Είναι καλύτερα?Κ κάτι ακόμα.Το μηχάνημα φοράει αυτή την στιγμή 16χ4 κ υπάρχει 16χ5 κ 16χ10.Τί είναι καλύτερο να βάλω?"Εψαξα για κατηγορία c3 στο ebay αλλά δάκρυσα με τις τιμές.Νομίζω οτι έχουν ακριβώς τριπλάσια τιμή πράγμα που δεν είμαι διατεθημένος να δώσω προς το παρών λόγο του γεγονότος ότι είναι αρκετά τα μέτρα που πρέπει να πάρω.Επίσης αν αφήσω τον z axis με leadscrew(το μηχάνημα έχει 4 άξονες) υπάρχει πρόβλημα?Είναι μεγάλη βαβούρα για να αλλάξει ο z axis...

Καλημερα, Ειναι κατηγορια C7 μεν αλλα ειναι οπως σου ειπα η μερα με την νυχτα μπροστα στους τραπεζοειδης κοχλιες. Ο Ζ για εμενα ειναι ο ευκολοτερος αξονας και το σωστο ειναι να αλλαχτουν και οι 3 βιδες, υπολογισε μονο τουλαχιστον 15 cm μεγαλυτερο μηκος να εχουν απο οτι μετρησεις για την κατεργασια των ακρων η βγαλε τις βιδες και μετρατις για να ξερεις τι να παρης σε μηκος. Αν αφησεις στον Ζ την υπαρχουσα δεν θα εχεις την επαναλειψιμοτητα που θα εχουν οι αλλοι δυο αξονες. Ο 4ος δεν χρησιμοποιη βιδα αρα θελεις για τους υπολοιπους 3. Προσεχε μονο απο που θα αγορασης γιατι ελλοχευη ο κινδυνος του τελωνειου και οι χρεωσεις της κουριερ που ειναι σε κοστος σημαντικο ποσο και πιθανον να ξεπεραση και το κοστος της αγορας. Θα προτεινα Γερμανια για αγορα για σιγουρια οτι δεν θα εχεις ςξτρα χρεωσεις. Απο Γερμανια ερχονται μεν με DHL αλλα χωρις εξτρα επιβαρυνση γιατι η Γερμανια εχει κανη συμβαση με την DHL και την χρησιμοποιη οπως εμεις τα ΕΛΤΑ.

ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Δυστυχώς Ηλία ο τέταρτος άξονας όπως θα έχεις δει είναι slave στο y.Γιατί εμένα κινήται η γέφυρα ολόκληρη κ όχι το τραπέζι.Για το συγκεκριμένο μηχάνημα μου φαίνεται αρκετά δύσκολη η αλλαγή στο Ζ αλλά θα προσπαθήσω.Αν πάρω 1.5 μέτρο για τον Χ θα φτάσει να κόψω κ κομμάτι για τον z κ με τον παραπάνω.Ο Y κ Α axis είναι απο 1.2μ.Περίπου 4μ στο σύνολο θα χρειαστώ.Πάντα αγοράζω εντώς Ευρώπης όπως αγόρασα κ όλα τα κομμάτια για το cnc κ το λάζερ που έχω οπότε δεν φοβάμαι...¨Οταν θα ξαναστοκάρουν με το καλό αν όλα παν καλά πρώτα ο Θεός λέω να τα πάρω.¨Εκτώς απροόπτου..

Χαιρετώ την ομάδα.¨Εχουμε καιρό να τα πούμε.Θα ήθελα την άποψή σας κ την βοηθειά σας.Μετά απο καιρό χρήσης ήρθε η ώρα να αναβαθμήσω το μηχάνημά μου.Για αρχή είπα να πετάξω τους πραπεζοειδής άχονες κίνησης κ να βάλω ballscrews.Οι άξονες που έχει τώρα πάνω είναι 16x4 κ έχω βρεί σετάκι κατηγορίας c7 1605 στο ebay κ επειδή βγαίνουν κ σε 1.5μ αντί να κόψω τους άξονες είπα να μεγαλώσω κ το μηχάνημα μαζί.(¨Οχι μόνος μου.¨Εχω πολύ καλό φίλο μηχανουργό που συνεργαζόμαστε).Το μέγεθος το χρειάζομαι κ η αγορά ενώς μεγαλύτερου πλαισίου περίπου στο 1.5μ είναι ασύμφορη.Οπότε είπα να αλλάξω τον άξονα X αλλά κ τον Y(+Α) στο 1.5μ .Ο Ζ θα μείνει στο μπόι του.Φυσικά θα αλλάξουν κ οι γραμμικοί οδηγοί σε κάθε άξονα.Αυτήν την στιγμή είναι κατηγορίας SBR20 κ σκέφτομαι να αφήσω του ίδιους στο 1.5μ.Μην ξεχνάμε ότι το μηχάνημά μου είναι το παραπάνω κ είναι κινητής γέφυρα.Οι τωρινές διαστάσεις του μηχανήματος είναι Y80cm x X60cm.Κ τώρα οι ερωτήσεις.

1)Είναι καλύτερα να πάω σε sbr25 γραμμικούς η να μείνω σε sbr20.Θα αντέξει στην αλλαγή μεγέθους?

2)Επειδή θα μεγαλώσουν όλοι οι άξονες στο 1.5μ θα έχω κάποιο θέμα να πάω σε ballscrews 1605 η θα χρειαστεί να μεγαλώσω το πάχος των ballscrews λόγο απόστασης?

3)Αυτή την στιγμή το μηχάνημα έχει nema 23 425oz κ στην ώρα δουλειάς ζεσταίνονται πολύ.Παρόλο που έχω βάλει πάνω κ ανεμιστήρες.Θα αντέξουν στο μεγάλωμα του μηχανήματος?Λόγο ότι αυξάνεται η απόσταση κ το βάρος του μηχανήματος.Η θα κλατάρουν?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.Θα επέλθουν κ άλλες ερωτήσεις σίγουρα.

Pages:First«456