Forum

You need to log in to create posts and topics.

Hardinge (kl-1) hlv-h Restoration

Pages:First«78910

Ετσι μου ειχαν πει απ το τυπογραφειο κωνσταντινε ....ποιος τους ξερεις τωρα .

Μανωλη  μπορεις να μαθεις λεπτομερειες για το μαγαζι στον κοκκινο μυλο ?

Ως γνησιος εγγλεζος τα κανει ολα σε ιντζες.... οχι για πολυ ακομα 😉

Και ενα ενδεικτικο βιντεο κοπης σπειρωματων ....

https://www.youtube.com/watch?v=7EYbRp1-7cE

Η χαρα μου ειναι απεριγραπτη ?

To κιτ γραναζιων της hardinge για μετρικα σπειρωματα  που φαινετε  στο προηγουμενο ποστ με τα καταλληλα μπιχλιμπιδια ...κιθαρα , spacers κλπ εφτασαν στο εργαστηριο .

Μαζι με αυτα ενα σετ απο 47 5c collets μετρικα ξεκινωντας απο 2mm μεχρι 27mm με ολα τα μισα τους .

Το deal ηταν κατι περισσοτερο απο ευκαιρια καθως ολα τα παραπανω ηταν μεταχειρισμενα σε αψογη κατασταση , το πλειστον των collets ειναι hardinge με οτι συνεπαγετε αυτο σε χρηστικοτητα και ακριβεια καθως η hardinge θεωρειτε ως leader στα collets.

Να σημειωσω οτι τα εψαχνα ουσιαστικα αποταν αγορασα τον τορνο και το μονο που ευρισκα ηταν σκορπιες αγγελιες με μεμωνωμενα τεμαχια στο ebay και τιμες ?

Επιφυλασωμε για φωτο μες στην βδομαδα.

Πλεον εχει μεινει η αγορα ψηφιακων-dro  ωστε να μπορω να δουλεψω τον τορνο αφου τα χειροστροφαλα ειναι σε ιντσες .

Το διλημα λοιπον που ερχετε ειναι να αγορασω ενα κινεζικο της σειρας gcs900 2d με τους κλασικους και φθηνους γυαλινους κανονες που  φαινετε να δουλευουν αξιοπιστα και με ακριβεια το οποιο μαλιστα το εχω απ το 2013 στο φρεζοδραπανο   , με κοστος λιγο πανω απ τα 200 ευρω https://www.ebay.com/itm/2-Achsen-CNC-LCD-Digitalanzeige-Linear-Scale-9x42-DRO-Kits-M%C3%BChle-Drehmaschine/352325029554?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Η να μπει το χερι πιο βαθεια στην τσεπη και να παω στα ψηφιακα της newall με τους ιδιαιτερους κανονες που λεγετε οτι ειναι οτι πιο ανθεκτικο σε στρεβλωσεις,σαπουνελαια και γενικα κακουχιες http://www.bridgeportuk.com/newall-nms300---bridgeport-milling-machine-digital-readout-package-904-p.asp

Σε θεμα αναλυσης και τα δυο μετρανε μεχρι 5micron , σε θεμα ακριβειας ομως το κινεζικο δινει μικροτερα περιθωρεια λαθους 5micron ενω το εγγλεζικο newall 10micron ... αυτα βεβαια στα χαρτια ?

Αυτο που σκεφτομαι περισσοτερο ειναι οι ανθεκτικοι κανονες μετρησης της newall

http://www.newall.com/products/?name=Spheroysn+and+Microsyn+Encoders+&catid=20&prid=46

σε σχεση με τους  πιο ευαλωτους γυαλινους ειδικα στα σαπουνελαια  που ομως ειναι σχεδον τρεις φορες κατω σε θεμα τιμης !

Θα ηθελα γνωμες και αποψεις απο ατομα που εχουν ψηφιακα με glass scales και τα εχουν θωρακιση απο σαπουνελαια και υγρα κοπης !!

Φωτο με το κιτ γραναζιων για μετρικα σπειρωματα , τα collet και τον τορνο με το μοτερ προωσης πλεον περασμενο ....

Uploaded files:
  • You need to login to have access to uploads.

Ηρθαν και τα ψηφιακα !! 😀

Η επιλογη ηταν προδιαγεγραμενη και  επισφραγιστηκε απο μια εkπτωση 10% λογο "bank holiday"  και η αγορα εγινε απο αγγλια (machine dro).

To μοντελο ειναι το nms300 και ειναι ολα τα λεφτα !!

Φωτο απο unpacking και ωσονουπο περσαμενο στο μηχανημα.

Uploaded files:

Η εγκατασταση των ψηφιακων εγινε και ηταν αρκετα ευκολοτερη απο το φρεζοδραπανο και τον μικρο τορνο που εχω καθως το μεγεθος και επιφανιες του μηχανηματος αλλα και οι κυλινδρικοι  κανονες των ψηφιακων διευκολυναν πολυ τα πραγματα.

Χρειαστηκε να φτιαξω μια βαση για την προσαρμογη της κεφαλης του μακρυου κανονα οπως επεισης μια βαση προσαρμογης του μπρατσου της οθονης.

Λιγο ελειψε βεβαια να κανω πατατα με το δραπανο και να κλαιω τον μεγαλο  κανονα καθως μιλαμε για ενα σωληνα carbon 6μμ  ουσιαστικα ....παραυτα την γλιτωσε με μια μικρη εκδορα . ?

Αρχικα να κανω ενα μικρο review για το dro και ενα συγκριτικο σε σχεση  με τα αλλα δυο κινεζικα που εχω (που παρεπιπτωντος ειμαι υπερευχαρηστημενος) .

Το μεγαλυτερο "προσων" στα newall ειναι σιγουρα οι κεφαλες με πιστοποιηση αδιαβροχοποιησης  ip67 κατι που σημαινει οτι κοιμιασαι πιο ησυχος αν δουλευει στο μηχανημα η αντλια με το σαπουνελαιο.

Ο μικρος κανονωνας ηταν κατα 13mm μικροτερος απ την διαδρομη του cross slide ωστοσο καταφερα να προσαρμωσω στην βαση της βεργας ενα αξωνακι inox 7mm κι ετσι μειωθηκε σε 6mm το ευρος της διαδρομης .

Οι κυλινδρικοι κανονες και οι βασεις τους ειναι οτι πρεπει για προσαρμογη σε δυσκολες και ανισοπεδες  επιφανειες σε σχεση με τους κλασικους γυαλινους ή μαγνητικους αν και πολυ λεπτεπιλεπτοι!

Πολυ εξυπνες και ευχρηστες ειναι οι βασεις των κανονων και των κεφαλων καθως  μπορουν  ευκολα να ευθυγραμιστουν με την κινηση των αξονων με μεγαλη ακριβεια!

Η οθονη μου φανηκε λιγο δυσχριστη  ( σε σχεση με τα κινεζικα που εχω ) αλλα ισως ειναι θεμα συνηθειας καθως χρειαζεται πχ να πατησεις αρκετα κουμπια για να αποθηκευσης ενα sub datum (sdm).

Στα συν ειναι οτι εχει επιλογη να μετραει την ακριβη αποσταση ή x2 (ακτινα ή διαμετρο)πραγμα που βολευει πολυ στον τορνο .

Mπορεις να ρυθμισης την φορα της διαδρομης των αξονων ηλεκτρονικα χωρις να χρειαζετε να γυρνας αναποδα της κεφαλες (πραγμα που καποιες φορες δεν ειναι εφικτο)

Εχει μετρητη ταχυτητας προωσης ενω επεισης εχει  προσαρμοσμενα προγρματα ειδικα για χρηση σε τορνο ή φρεζα .

Kατι που επεισης μου αρεσε ειναι οτι εχει εξωτερικο τροφοδοτικο οποτε αν τυχων παθει κατι το πετας και περνεις αλλο.

Πλεον ο τορνος ειναι πληρως λειτουργικος και ειμαι πολυ ευχαρηστιμενος απ την λειτουργεια του και τις ακριβειες του κατι που με φοβησε αρκετα πριν ολοκληρωσω την ανακατασκευη.

Uploaded files:

Κατι που ξεχασα να αναφερω ηταν η κατασκευη νεου gib για την κουκουβαγια ,το οποιο ειναι ουσιαστικα ενα παραλληλογραμο μεντεμενιο κομματι που παρεμβαλετε αναμεσα στο σωμα της κουκουβαγιας και το v του κρεβατιου και ειναι αυτο που οριζει την ευθιγραμιση της κουκουβαγια με το κρεββατι του τορνου  , καθως το δικο του ηταν σε αθλιο χαλι και φυσικα οποιαδηποτε ακριβεια κατεργασιας θα πηγαινε περιπατο.

Η κατασκευη του gib εγινε απο μαντεμι  στην φρεζα και στην συνεχεια ρεκτιφιε για να αποκτιση την απαραιτητη παραλληλοτητα επιφανειας  ( για αλλη μια φορα η βοηθεια του μανωλη btcc ηταν πολιτιμη στο ρεκτιφιαρισμα του κομματιου)

Στην συνεχεια  και πριν τοποθετηθη στην κουκουβαγια εγινε το απαραιτητο σιμαρισμα αφου πρωτα ειχα αγορασει ενα κιτ φυλλων shim της pressision brand .

Uploaded files:

...και μεριεκς ακομα φωτο με τον τορνο πριν απο ενα χρονο οταν μπηκε στο εργαστηριο και τωρα.

Uploaded files:

Καλησπερα Κωστα, Πραγματι εκπληκτικη μεταμορφωση. Η επαναφορα του τορνου αξιζη πολλων συνχαρητηριων. Και κατι ακομα στην φωτο της αρχικης του καταστασης φαινεται καπως καλο το μηχανημα. Εγω ομως που τον εχω δη απο κοντα στην αρχη ηταν πραγματικα χαλια και σε κατασταση απογοητευτικη. Για αυτο τον λογο ακομα  τα συνχαρητηρια μαλλον ειναι λιγα για την πραγματικα εκπληκτικη δουλεια που εκανες και που οντως προυποθετη αγαπη και μερακι αφθονο.

ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Σ ευχαριστω ηλια!

Υπομονη και οχι απογωητευση κατι που ουκ ολιγες φορες μου εριξε την ψιχολογια ως αρχαριος και αμαθητος σε κατι τετοιο .

Καποια σουλουπωματακια-προσθηκες που εχω στο μυαλο μου εχουν μεινει και θα επανελθω συντομα παλι.

Pages:First«78910