Home

You need to log in to create posts and topics.

Σχεδιασμός Cnc 1200*1000

Pages:12

Καλησπέρα και από εμένα. Είναι το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ μετά από πολλά χρόνια θελωντας  να φέρω σε μια σειρά το μυαλό μου.εχω διαβάσει μελετήσει δεί σκεφτεί παρά παρά  πράγματα σχετικά με τα cnc και όσο περνάει ο καιρός αντί να λύνω απορίες δημιουργούνται καινούργιες.

Σκέφτομαι να κατασκευάσω ένα cnc με διαστάσεις

Y: 1200mm

X:1000mm

Z:400mm

Με κινητή γέφυρα.

Έχοντας άμεση επαφή με σίδερα " μαυρα" και ανοξείδωτα κατά κύριο λόγο αποφάσισα η κατασκευή να γίνει από μαύρο σίδερο

Η βάση το τραπέζι δλδ θα γίνει με.κοιλοδοκο 50*50 2 Χιλ. Και στον Y με κοιλοδοκο 120*50 3χιλ όπως και η γέφυρα Χ

Τα πλαϊνά θα γίνουν από φύλλα σιδήρου μαύρου 1cm το δέσιμο τις γέφυρας θα γίνει με αυτακια και βίδες κολαουζο κτλπ.

Τώρα η κίνηση θα γίνει με κανόνα και η υποστηριξη sbr25 supported + sbr25 bearings open type στον Y.

Με κανόνα και Sbr20 supported +sbr20 bearings Open Type στον X

Τέλος στον Ζ ίδια όπως τον Χ αλλά η κίνηση με rm1610 ballscrew d16mm

Τα μοτέρ θα είναι nema34 ακόμα δεν έβγαλα Οζ κτλπ αφού πρώτα θέλω να δω τα κιλά κ τις ροπές που χρειάζομαι αλλά λογικά πάω σε stepmotor

Θα ήθελα γνώμες και προτάσεις .

Γνωρίζω για τα αλουμίνια και τις διαφορές κανόνων με ballscrew και στεπ με σέρβο αλλά θα κινηθώ σε αυτά που αναφέρω γτ θα γίνει η δουλειά μου ποιο εύκολη . Ίσως ο Y να γίνει κ λίγο μεγαλύτερος. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για όποια σχόλια και ελπίζω να δώσετε λίγο χρόνο για συζήτηση .

Αυτά τα πλαινά από φύλλα σιδήρου 1 εκ, δεν μου αρέσουν σε κανένα CNC. Διότι, ναι μεν 1 εκ. πάχος, αλλά με 600 εκ. για να έχεις τελικά 400 από ότι υπολογίζω, πιστεύω θα έχεις μικρή ελαστικότητα. Προσωπικά θα έφτιαχνα γέφυρα με π.χ. 2 κατακόρυφα με κοιλοδοκό 100 χ 100 και 1 οριζόντια 100 χ 200 στα επιθυμητά μήκη. Επίσης, εάν είχα την δυνατότητα θα τις γέμιζα με μπετόν.

Καλή επιτυχία.

Αν δεν δώ σχέδιο πώς σκοπέυεις να το κάνεις δεν μπορώ να σου πώ πολλά πράγματα.

Απλά το σίδερο θέλει επεξεργασία για να χρησιμοποιηθεί.

Ανέβασε σχέδια και τα ξαναλέμε.

Ενα ωραίο σχέδιο πάντως που έχω δεί είναι αυτό

Είμαι σε φάση να το σχεδιάσω η αλήθεια είναι προσπαθώ με AutoCAD και ζοριζομαι αλλά θα βγει και θα το ανεβάσω.

μια προσπαθεια να βγαλω ενα σχεδιο στο autocad σιγουρα οχι επαγγελματικη αλλα για να προσπαθησω να εξηγησω .

το τραπεζι κατω θα γινει με κοιλοδοκο 80χ80 2χιλ οπως και τα οριζοντια.

εκει που ειναι να μπουν κανονες και SBR25 SUPPORTED θα ειναι κοιλοδοκος 120χ50 3χ

οι μαυρες πλακες θα ειναι πλατος 350mm υψος 600mm και παχος 10mm

η γεφυρα Χ θα ειναι UPN κοινος ενα Π' 160mm  7χιλ

και με την ιδεα που με εδωσε ο cnc_freak ... μεσω του βιντεο που διχνει θα μου αρεσε και εμενα να το κλεισω απο πισω με μια πλακα

τωρα σχετικα με το βαρος που θα εχει η γεφυρα την υπολογιζω οχι πανω απο 150kg

σιγουρα δεν τα εχω εξηγησει ολα οποτε περιμενω κ αλλες ερωτησεις η προτασεις. ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

η κατασκευη ξεκινησε με τον παγκο οπως ανεφερα και ποιο πανω η βαση εγινε με κοιλοδοκους 50χ50 2χιλ και στον Υ εκει που θα μπουν ο κανονας και οδηγοι στηριξης εγινε με Π 100χ50 μεσα στην εβδομαδα λογικα θα εχω κ τα υπολοιπα υλικα για να συνεχισω μιας και η δουλεια δεν μου αφηνει πολυ χρονο για προχωρησω με την κατασκευη γρηγορα. το συνολικο βαρος μεχρι στιγμης ειναι στα 70kg. θα προστεθουν και διαφορες κοντρες ποιο μετα για να να γινει η βαση ποιο στιβαρη , τα Π ενω στα μετρηματα φαινονται ενταξει (δεν τα εχω πλανιαρει αλλα με οδηγους φαινονται αρκετα καλα) δεν προχωρησα σε κολληματα παρα μονο σε πονταρισιες μιας κ θελω να βαλω τους οδηγους πρωτα για να δω την ακριβεια τους.

Uploaded files:
  • You need to login to have access to uploads.

καλησπέρα ακόμα μια φορά.αν και δεν βλεπω πολυ συμμετοχη εγω θα κανω το καθηκον μου να ενημερωνω σε καθε σταδιο κατασκευης του cnc Μου.

λοιπον ποιο επανω αναφερω για την κατασκευη του τραπεζιου.

τωρα αφου μου ηρθαν οι ραγες τις τοποθετησα στον Υ κ προχωρησα στα πλαινα της γεφυρας τα οποια ειναι μαυρη λαμαρινα 10μμ με πλατος 350μμ και υψος 400μμ

στην γεφυρα Χ τοποθετητηκε αλλο ενα Π 100*50 κ το δεσιμο με τις πλακες γινεται με γωνιες 50*50 ξετρυπημα και βιδες Μ10 .

προς στιγμην τα βαγονετα δουλευουν αρκετα καλα με το βαρος που εχουν επανω κ μεταφερονται πολυ ευκολα αφου αλφαδιαστικαν κ εχουν σωστη παραληλλοτητα σημερα θα παραγγειλω τις υπολειπες ραγες καθως κ θα μπουν στο κατω μερος βιομηχανικα ποδαρικα για ποιο ευκολο αλφαδιασμα κ ισως προλαβω να βαλω τους κανονες κ τα γραναζια σιγα σιγα κ αφου ετοιμαστη θα ξεμονταριστει για να βαφτει οπωτε συνεχιζω και θα ανεβασω και φωτογραφιες. καλη συνεχεια.

photo.

Uploaded files:
  • You need to login to have access to uploads.

Μπράβο Ραφαήλ.

Συνέχισε την κατασκευή και ανέβαζε συνέχεια φώτο.

Να ξέρεις ότι όλοι σε παρακολουθούμε.

Pages:12