Home

You need to log in to create posts and topics.

Βοήθεια για αγορά cnc

Pages:12

Καλησπέρα κ ευχαριστώ που με δεχτήκατε.Είμαι ηλεκτρονικός-τεχνικός υπολογιστών απο Μυτιλήνη κ δεν έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσω cnc γι αυτό κ έχω μηδενικές γνώσεις απο το αντικοίμενο.¨Οταν υπήρχε ανάγκη δούλευα dremel η τροχούς αλλά είναι καιρός να εξελιχθούμε λίγο.Θα ήθελα να αγοράσω ένα μηχάνημα να μάθω να δουλεύω κυρίως σε plexi glass κ pcb.Επίσης δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα καλό μηχάνιμα απο ένα κακό κ τι θα πρέπει να προσέχω.Ο χώρος εργασίας θα ήθελα να είναι 50x50cm κ πάνω(αν βρώ κατι μικρότερο σε μηχάνημα πχ 30x40 θα μπορώ να δένω πάνω μεγαλύτερες επιφάνειες πχ 40x40 κ να δουλεύω στο προβλεπόμενο workplace του μηχανήματος?).Κάνω καστασκευές με μέταλλο κ κατασκευάζω λάπτοπ με κομμάτια σταθερών(είναι βαρύ κ κοστοβόρο) κ είναι καιρός απο το μέταλλο να πάω σε plexi glass για να μικρύνω το κόστος.Απο μια πρόχειρη αναζήτηση στο ebay βρήκα ενα μηχάνημα τύπου 6040.Είναι καλό για την δουλειά μου?Φοβάμαι οτι δεν θα έχω κάποια υποστήριξη η εγγύηση αν χρειαστεί απ το ebay.Εσείς τι μου προτείνετε να πάρω?Θα προτιμούσα μεταχειρισμένο γιατί το κόστος είναι δυστυχώς εμπόδιο.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων κ τον χρόνο σας.

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Καλησπερα, Ολα τα κινεζικα ειναι μια συμβιβαστικη λυση αναμεσα στην ποιοτητα και στο κοστος κτησης. Αρα θα χρειαστη να επεμβης σιγουρα ωστε να διορθωσης τα οποια ελλατωματα βρης (που σιγουρα θα βρης). Σε καποια τα ελλατωματα προσδιοριζονται στο ηλεκτρονικο κομματι ενω σε αλλα στο μηχανολογικο. Το ηλεκτρονικο μερος απαιτη καποιες γνωσεις και θεωρω οτι ειναι το ευκολοτερο μερος ενω στο μηχανολογικο εκτος των γνωσεων πιθανοτατα θα απαιτηθη και εξοπλισμος μηχανουργικος. Στο τραπεζι του καθε μηχανηματος μπορουμε να δεσουμε κομματια λιγο μικροτερα απο τις διαστασεις του γιατι απαιτειται καποιος χωρος ωστε να μπορει να γινη το δεσιμο του κομματιου πανω σε αυτο ενω για την κατεργασια δεν μπορουμε να ξεπερασουμε τις μεγιστες διαστασεις του ωφελιμου χωρου οπως αυτος οριζεται απο τον κατασκευαστη του εκαστοτε μηχανηματος. Προσωπικα αν επελεγα το 3040 η το 6040 π.χ. θα το επαιρνα με Ballscrew αλλα χωρις μοτερ και Spintle. Στην συνεχεια για τα υλικα που αναφερεις οτι θελεις να κατεργαζεσαι θα τοποθετουσα Νεμα 23 στα 425 οζ με απευθειας μεταδοση με κοπλερ και ανεξαρτητους Driver με BOB. Για Spintle θα επελεγα το Kress στα 1050 βαττ. Περαν του κοστους κτησης του μηχανηματος θα πρεπει να υπολογισης το τελωνειο που σιγουρα θα περαση εκτος και αν το παρης απο χωρα της Ευρωπαικης ενωσης ενω για τα μοτερ - τροφοδοτικα - driver - bob θα πρεπει να υπολογισης αλλα 250 ευρω (για 3 αξονες παντα) και για το Kress αλλα 170 ευρω περιπου χωρις την βαση στηριξης του ενω θα πρεπει να υπολογισης και το κοστος κτησης των κοπτικων αλλα και την τοποθετηση συστηματος ψεκασμου τουλαχιστον με αερα για τα πλαστικα αλλοιως θα σου κολλαη το υλικο πανω στα κοντυλια απο το λυωμενο υλικο. Για πλαστικα διφτερο κοντυλι ενω για πλακετες υπαρχει ειδικο κοπτικο που μοιαζη με νυστερι και αναλογα με την αποσταση στις πιστες επιλεγουμε την καταλληλη γωνια στην ακρη του μαχαιριου. Προτεινω την λυση της τοποθετησης απο εσενα των μοτερ η εστω των Driver ωστε να μπορεις να επεμβης σε τυχον προβλημα ενω η τοποθετηση του Kress εγγυαται απροβληματιστη λειτουργεια ενω η ρυθμιση που επιδεχεται στις στροφες ειναι απο 8000 εως 35000 και δεχεται κοντυλια μεχρι 8 χιλ/στα διαμετρο αρκει να αγοραστουν εξτρα τα αντιστοιχα Collet. Επισης θα πρεπει να μαθης δυο σχεδιαστικα προγραμματα ενα για τα κομματια των διαφορων κατασκευων και ενα για τις πλακετες.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Σας ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομέριες.Δεν γνώριζω αρκετά πράγματα αλλά κάθομαι κ το ψάχνω.Μια μια ματιά που έριξα βγαίνει ένα κόστος χοντρικά στο 2χιλιαρο+ για ένα σοβαρό μηχάνημα(που σίγουρα δεν υπολόγιζα πριν).Οπότε με αυτή την λογική θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα να έπερνα ένα σοβαρότερο μηχάνημα έτοιμο απο ελλάδα(στην πορεία αν το μάθω σίγουρα θα βάλω το χεράκι μου).¨Ετσι θα έχω κ την υποστήριξη που έχω ανάγκη όντας αρχάριος.Απο προγράμματα δεν έχω θέμα.Θα στρωθώ κ θα βγάλω άκρια.¨Εχετε εσείς κάποιο μοντέλο με αυτά τα χαρακτηριστικά να μου προτείνετε?¨Εριξα ένα βλέμμα στην cnc cat αλλά θέλω κ την άποψή σας.Ακόμα κ άν υπάρχει κ κάτι μεταχειρισμένο με αυτά τα χαρακτηριστικά.Εν το μεταξί εγώ θα προσπαθήσω να αυξήσω αισθητά το budget μου όσο μπορώ.Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Πχ ενα CNC CAT-Eco είναι καλό για την δουλειά που το θέλω?Η θα χρειαστεί κ αυτό πολλές επεμβάσεις?(δεν αναγράφει το συγκεκριμένο τι κονδίλια πέρνει).Ευχαριστώ.

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img] Καλησπερα, Η CNC CAT ειναι ελληνικη εταιρεια και νομιζω οτι αξιζη να υποστηριζουμε τα Ελληνικα προιοντα. Αλλωστε αν παρη καποιος μηχανημα παρομοιων διαστασεων απο χωρα εκτος Ευρωπαικης ενωσης με το τελωνειο περιπου ιδια χρηματα θα κοστιση. Επισης η αγορα του απο εδω σημαινη και υποστηριξη. Το Eco φοραη το Kress αρα παιρνη μεχρι 8 χιλ/στα κοντυλια. Για το συγκεκριμμενο Spintle θα πρεπει να αγορασης αλλα δυο Collet (εχει ενα στην συσκευασια) που πιανη τα ψιλα κοντυλια αρα χρειαζεσαι αλλα 2 Collet. Ενα για να πιανης τα νουμερα 4-5-6 και αλλο ενα για τα νουμερα 7-8.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Χαιρετώ παίδες.Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας.Τελικά κατασκέυασα δικό μου μηχάνημα.Πήρα ένα πλαίσιο απο σλοβακία kompas h1000,nema 23 425oz 3a ,υδρόψυκτο 2.2kw spindle er20 ,κ για οδηγό έναν gecko g540 σε custom case.Το δουλεύω με mach3 κ xp που δουλεύει αψογα.Γιατί με τα linuxcnc μαρτύρησα λίγο.Το μόνο αναπόφευκτο λάθος είναι οτι έβαλα αναγκαστικά ενα 400watt τροφοδοτικό στον gecko(πήγαινε σετ με το κουτί).Κάποια στιγμή θα το αλλάξω.Μου βγήκε στα 1950ε περίπου.Τώρα φτιάχνω τα ψυγεία(βρήκα απο μηχανή) κ την υδρόψυξη για το spindle κ το τραπέζι.Φωτογραφίες θα ανέβουν όταν με το καλό τα βάλω όλα πάνω κ είμαι κοπλέ.Μια απορία έχω μόνο.¨Εχω 2 βάσεις spindle(για μικρό κ για μεγάλο 8cm) για το kompas.Κ ήρθε κ η ανάγκη να βάλω ένα χαρακτικό λαζερ.Για έναν φίλο που φτιάχνει δέρματα.Μπορώ να αλλάζω το spindle με ένα λαζερ χαρακτικό(με custom βάση)?Κ αν ναι τι θα προτείνατε να πάρω?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το μονο laser που παιρνει αυτο μηχανημα ειναι diode laser το οποιο ειναι γενικα ψοφιμι αλλα σε δερμα θα σου κανει χαραξη και ειναι φτηνο.
Μην περιμενεις τη λεπτομερεια που εχει ενα co2 RF laser αλλα αυτα ξεκινανε απο 25-30 χιλιαδες και πανω.
Κατι σαν αυτο βρες με περισοτερα watt https://www.banggood.com/EleksMaker-LA03-7000-445nm-7000mW-Blue-Laser-Module-With-Heatsink-For-DIY-Laser-Engraver-Machine-p-1127310.html
Το linuxcnc ειναι ποιο ευκολο και καλυτερο απο το mach3 αλλα προυποθετει βασικες γνωσεις linux

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Καλημερα, Απο οσο γνωριζω για λειζερ θα πρεπει να ανεβοκατεβαινη το τραπεζι και οχι ο Ζ. Μενη σταθερος ο Ζ και τον ρολο του αναλαμβανη το τραπεζι. Αυτο γινεται ωστε να μπορεση να επιτευχθη ακριβης ρυθμιση της αποστασης - εστιασης της δεσμης. Πιθανον και να δουλεψη με την κλασικη λειτουργεια του Ζ. Το αν μπορει να προσαρμοστη επανω στην πλακα που στερεωνεται το Spintle καποιο αλλο εξερτημα η απαντηση ειναι πως ασφαλως και μπορει αρκει να αφαιρεθη η βαση του ενος και να τοποθετηθη η βαση του αλλου. Επισης να γνωριζης πως για την σωστη λειτουργεια του λειζερ θα πρεπει να τοποθετηθη και ενα μπεκακι που να φυσαη αερα ωστε να μην θαμπωνη ο φακος απο τον καπνο που θα παραχθη και να μπορει να κοβη-χαραζη καθως και πολυ καλος εξαερισμος.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

[quote=flintstone;67495]Το μονο laser που παιρνει αυτο μηχανημα ειναι diode laser το οποιο ειναι γενικα ψοφιμι αλλα σε δερμα θα σου κανει χαραξη και ειναι φτηνο.
Μην περιμενεις τη λεπτομερεια που εχει ενα co2 RF laser αλλα αυτα ξεκινανε απο 25-30 χιλιαδες και πανω.
Κατι σαν αυτο βρες με περισοτερα watt https://www.banggood.com/EleksMaker-LA03-7000-445nm-7000mW-Blue-Laser-Module-With-Heatsink-For-DIY-Laser-Engraver-Machine-p-1127310.html
Το linuxcnc ειναι ποιο ευκολο και καλυτερο απο το mach3 αλλα προυποθετει βασικες γνωσεις linux[/quote]

Καλημέρα.Δεν μπορούσα να ρυθμήσω τον g540.¨Εχει κάποια configs που αμα δεν είσαι σχετικός βασανίζεσαι..Θα το ξαναπροσπαθήσω.Πήρα άδεια κ τώρα έχω λίγο χρόνο,.Καλά τουτο το γομάρι δεν κόβει κιόλας?

[quote=DELEC;67498][img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Καλημερα, Απο οσο γνωριζω για λειζερ θα πρεπει να ανεβοκατεβαινη το τραπεζι και οχι ο Ζ. Μενη σταθερος ο Ζ και τον ρολο του αναλαμβανη το τραπεζι. Αυτο γινεται ωστε να μπορεση να επιτευχθη ακριβης ρυθμιση της αποστασης - εστιασης της δεσμης. Πιθανον και να δουλεψη με την κλασικη λειτουργεια του Ζ. Το αν μπορει να προσαρμοστη επανω στην πλακα που στερεωνεται το Spintle καποιο αλλο εξερτημα η απαντηση ειναι πως ασφαλως και μπορει αρκει να αφαιρεθη η βαση του ενος και να τοποθετηθη η βαση του αλλου. Επισης να γνωριζης πως για την σωστη λειτουργεια του λειζερ θα πρεπει να τοποθετηθη και ενα μπεκακι που να φυσαη αερα ωστε να μην θαμπωνη ο φακος απο τον καπνο που θα παραχθη και να μπορει να κοβη-χαραζη καθως και πολυ καλος εξαερισμος.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ[/quote]

Καλημέρα κ σε σένα Ηλία.Το κομπρεσεράκι το έχουμε κ θα προσπαθήσω να το κρατήσω σταθερό τον Ζ.Το μηχάνημα έχει 2 βάσεις πανω.Για μικρό spindle που το κρατάει απο την μύτη κ γα μεγάλο 8αρι.Το 8αρι θα το δουλέψω κ το μικρό θα το κάνω πατέντα.Η αμα δεν βολευει θα φτιάξω ενα ξύλινο με το μηχάνημα..¨Οσο για τον εξαερισμό είναι ανοιχτό κ τα σχέδια που θα κάνω θα είναι σχετικά μικρά.

Pages:12