Home

You need to log in to create posts and topics.

Κατασκευή CNC με προφίλ αλουμινίου

Καλημέρα σε όλους παιδιά και καλώς σας βρήκα...!! Ειμαι σχετικά νέος στο χώρο των cnc και σκέφτομαι κι εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω την κατασκευή του router μου. Μιας και θα είναι η πρώτη μου κατασκευή δεν θα τη σχεδιάσω εγώ αλλά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα έτοιμο σχέδιο από εδώ  http://www.finelineautomation.com/store/show/FLA200-00. Αρχικά ήθελα να ρωτήσω τι προφίλ αλουμινίου να χρησιμιποιήσω μιας και το σχέδιο έχει αρκετες στηρίξεις θα ήτάν αρκετό να χρησιμοποιήσω 40χ40 ή 45χ45...? Επίσης μπορώ να βρώ Ελλάδα τέτοια προφίλ γιατί μεχι στιγμής μονο απ'έξω έχω βρεί.

Παρεπιπτώντος ξέχασα να πώ ότι εννοώ δομικό αλουμίνιο

Ευχαριστώ

Καλώς όρισες φάντασμα. Το σχέδιο δεν κατάφερα να το βρω για να το δω, οπότε αν μπορείς περιέγραψε διαστάσεις, κινητή η σταθερή γέφυρα, χρήση, κλπ. κλπ.

Έχε υπόψη σου όμως ότι εκτός των διαστάσεων παίζει ρόλο και το σχέδιο του προφίλ στη στιβαρότητα και ακαμψία. Στο δικό μου που είναι 1 μέτρο έχω βάλει 45x45 και 45x90 και είναι καλό (όχι πολυ καλό όμως). Όσο πιο στιβαρό τόσο πιο καλό γενικά, αλλά εξαρτάται και από το μέγεθος και από τη χρήση που θα του κάνεις. Συμβουλή, φτιάξτο όσο πιο στιβαρό μπορείς τώρα, γιατί μετά δεν έχει (εύκολο) πισωγύρισμα.

Το που υπάρχει δομικό αλουμίνιο στην Ελλάδα έχει δημοσιευτεί στο παρελθόν εδώ, αλλά στο αφήνω για εργασία στο σπίτι, για να έχεις ένα κίνητρο να διαβάσεις το φόρουμ, ώστε να δεις και μερικά πράγματα που αλλιώς δεν θα τα πετύχαινες. Trust me.

Καλησπέρα Κώστα το όνομα μου είναι ʼγγελος επισυνάπτω σ'αυτό το μήνυμα το σχέδιο για να του ρίξεις μια ματιά αν θές

κι όποιος άλλος θέλει φυσικά διαστάσεις είναι περίπου 1,20χ1,00 μέτρα

Τα είδα και το πρωί τα αρχεία, αλλά δεν ασχολήθηκα να δω με τι ανοίγουν. Όσο κατεβαίνει το edrawings λοιπόν, να ρωτήσω για τι χρήση θες το μηχάνημα και ότι άλλες πληροφορίες έχεις. Θα βοηθήσουν για να καταλάβουμε.

Καλησπέρα το μηχάνημα θα το ήθελα για κατεργασία ξύλου κυρίως. Τώρα αν θα μπορέσω να κατεργαστώ και λεπτό αλουμίνιο δεν θα με χάλαγε. Σκέφτομαι να ακολουθήσω την τακτική του σχεδίου που δείχνει rack & pinion μόνο που σκέφτομαι να αλλάξω τους οδηγούς κύλισης και να βάλω κάτι σε supported rail με βαγονάκια. Όποιεσδήποτε βέβαια προτάσεις δεκτές για οδηγούς κύλισης... Για μοτέρ δεν έχω σκεφτεί κάτι σε Nema 23 μέγεθος... Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια πρόταση για controller με usb μπας και γλυτώσω την αγορά laptop μα παράλληλη θύρα

δεν χρειάζεται ντε και καλά usb Υπάρχουν στο εμπόριο usb to Lpt με ένα ή δύο κανάλια που κάνουν για τη δουλεία σου. Το PC τα βλέπει σαν κλασικές πόρτες. ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ

ʼγγελε, υποθέτω ότι θα κάνεις τη δουλειά με το Mach3 όπως όλος ο κόσμος ..

Επειδή προσωπικά δε μου αρέσουν αυτές οι λύσεις με τις μετατροπές από usb σε παράλληλη, θα προτείνω κάτι άλλο: ή βρες κάποιο παλιό pc με παράλληλη (όπου θα μπορείς να βάλεις και 2η αν χρειαστείς επιπλέον εισόδους, γιατί με μία θα έχεις μόνο 5), η ψάξε και δες αν σου κάνει το smoothstepper το οποίο κάνει αυτή ακριβώς τη δουλειά που λες και μάλιστα με καλύτερο αποτέλεσμα από την παράλληλη (λένε αυτοί στο site τους). Δεν το έχω δοκιμάσει όμως, ούτε έχω ακούσει κάτι για τη συγκεκριμένη λύση.

Όσον αφορά τα προφίλ που λέγαμε, θα έλεγα κάτι παραπάνω από 45άρι για το μέγεθος του μηχανήματος. 80x80 ή 90x90. Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει παλιότερη κατασκευή στο φόρουμ, η οποία χρησιμοποιεί τέτοια προφίλ.

Προτείνω servo 200W για τα μοτέρ. Αν θες να κάνεις ανάγλυφα, η εμπειρία μου έχει δείξει ότι ο Ζ άξονας πρέπει να είναι πολύ γρήγορος για να γλυτώνεις χρόνο, οπότε 400W θα είναι πιο καλά εκεί. Ξέρω ότι είναι αρκετά χρήματα για τα servo, αλλά θα με θυμηθείς.

Στο δικό μου μηχάνημα έχω 100W AC brushless servos και πάει άνετα με 6μ/λεπτό. Τα μεγαλύτερα στα προτείνω για μεγαλύτερες ταχύτητες, γιατί υποθέτω ότι θες το μηχάνημα για επαγγελματική δουλειά, αφού αναφέρεις τέτοιο μέγεθος.

Καλησπερα και πάλι παιδια. Κωστα το μηχανημα δεν το θελω για επαγγελματική χρήση το θέλω για να φτιαχνω τηλεκατευθυνομενα αεροπλανακια και μετα να τα βγαζω καλουπι. Για να φτιάχνω μήτρες δηλαδη. Σκεφτομουν για βηματικα μοτερακια να πω την αληθεια. Για το συγκεκριμενο μηχανημα ποση ροπη θα πρεπει να εχουν οι κινητηρες...?

Μπορει ενα τετοιο μηχανιμα να κοψει  κουφωματα αλουμινιου ωστε να κατασκευαστουν πορτες ασφαλειας οπως αυτες; https://beikosdoors.gr/services/portes-asfaleias-loustro/