Home

You need to log in to create posts and topics.

μανέλες αποκοπής με ατσαλάκια

Pages:123

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Καλημερα, Οχι πιστευω οτι δεν θα σε βολεψη και οτι η μανελλα εσωτερικης τορνευσης του σετ που προτεινω ειναι υπερ αρκετη για ενα ευρυ φασμα κατεργασιων τετοιας μορφης. Εδω πρεπει να γνωριζης ομως οτι ολα αυτα τα σετ (και αυτο το μαρτυρουν οι τιμες τους) δεν ειναι και οτι καλυτερο αν θελουμε να εκμεταλευτουμε ολη την δυναμη που εχει το μηχανημα μιας και ο λογος ειναι οτι ειναι πιο μαλακες αρα πιο ελαστικες αν τις πιεσουμε για μεγαλυτερα βαθη κοπης με αποτελεσμα να βγαλουν σφαλμα στην κατεργασια σε αντιθεση με μια επωνυμη μανελλα που εχει υποστη σκληρηνση και το μεταλλο συστασης της ειναι πολυ πιο ακαμπτο. Το προβλημα με αυτες τις μανελλες ειναι μονο η τιμη τους και ετσι μας απομενη η λυση των πιο φτηνων μανελων και αναγκαστικα πηγαινουμε με λιγοτερο βαθος αυξανοντας απλως τον χρονο κατεργασιας αλλα σαν ερασιτεχνες που δεν εχουμε να παραδωσουμε καποια δουλεια οσο το δυνατον συντομοτερα δεν μας απασχολη και τοσο, αναλογισου δε οτι το κοστος αποκτησης μιας μανελας ξεχονδρισματος σαν αυτη του 4ου σετ με νουμερο 3 κοστιζη αν ειναι Sandvig περι τα 120 ευρω και αναλογο κοστος εχουν και οι αλλες μανελλες για διαφορετικες χρησεις αρα..........
Για την μανελλα αποκοπης η σχισιματος θα επελεγα αυτην του πρωτου λινκ μιας και μου φαινεται οτι πιανη καλυτερα το ατσαλακι απο τις αλλες αλλοιως κατα τ αλλα ειναι ιδιες και για τους λογους που προανεφερα (βαθμος σκληροτητας μεταλλου) θα αντιμετωπισης το εξης προβλημα αν την πιεσης στην κοπη. Σε πιεση κατα 99% θα μειωθη η αποσταση μεταξυ των δυο πλευρων της μανελλας που συγκρατουν το ατσαλακι με αποτελεσμα να σφηνωνη και να μην μετακινηται ευκολα σε ολη την διαδρομη του αν θελησουμε να αυξησουμε π.χ. το μηκος του σε καποια φαση ωστε να παμε βαθυτερα σε κοπη αλλα αυτο διορθωνεται ευκολα αν γυρνοντας τον εργαλειοδετη και τραβοντας πισω την μανελα απο το τιμονακι του σεπορτιου την χτυπησουμε ελαφρα με ενα σφυρακι αφου βεβαια λασκαρουμε πρωτα την βιδα συγκρατησης. Επισης το ιδιο προβλημα θα παρουσιαση αν σφιξουμε υπερβολικα τις βιδες συγκρατησης της στον εργαλειοδετη.
Επισης να σου πω εδω οτι το ατσαλακι θα πρεπει να τροχιστη (οπως αλλωστε ολα τα ατσαλακια) μιας και ετσι οπως το δεινη η φωτο του λινκ δεν προκειται να κοψη τιποτα. Το δε τροχισμα στο ατσαλακι αυτο γινεται σε τροχο και ιδανικη πετρα τροχισματος ειναι η χρωματος γκρι (η πλεον κοινη που μπαινη σε ολους τους διδυμους τροχους) και αυτο που κανουμε ειναι να δωσουμε στην ακρη στο ατσαλακι μια γωνια 45 μοιρων η παραπλησια (αυτο θα στο διδαξη η εμπειρια) ωστε κατα την επαφη με το αντικειμενο που προκειται να κοψη να ακουμπαη η επανω μερια του κοπτικου και οχι ολη η επιφανεια του και επισης να γνωριζης οτι μπορει αναλογα βεβαια και τι ατσαλακι θα χρησιμοποιησης να χρειαστη να το τροχισης εκ νεου ωστε να ολοκληρωθη η κοπη. Για αυτη την δουλεια αλλα και για αποφυγη κοπου αλλα και καλυτερου αποτελεσματος ειναι να παρης ατσαλακια οχι απλα HSS αλλα ατσαλακια με περιεκτηκοτητα κοβαλτιου 12%. Στην Ελλαδα κοστιζουν περι τα 12 ευρω στο μεγεθος της μανελλας που δειχνη το λινκ και εχουν μηκος 10 cm.
Να τονισω ακομα οτι το ατσαλακι ( η κοπτικη του αιχμη) ρυθμιζεται για να κοψη περιπου 1 mm πιο κατω απο τον νοητο αξονα του τσοκ η και λιγο περισσοτερο και αυτο θα στο πη το ιδιο το μηχανημα. Λαθος ρυθμιση αυτης της μανελλας θα κανη το μηχανημα να τρεμη και να "" τσιριζη "" ενω η σωστη ρυθμιση θα κανη το μηχανημα να κοβη '' γλυκα ""
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Να συμπληρωσω ακομα οτι για εσωτερικη τορνευση θα πρεπει πρωτα να ανοιχτη τρυπα σε εναν αξονα π.χ. με τρυπανι και επειτα να μπη η μανελλα για να διαμορφωση την τελικη διαμετρο της τρυπας που θελουμε. Αν π.χ. θελουμε μια τρυπα 14 mm κανουμε πρωτα τρυπα 13 mm με τρυπανι αφου πρωτα βαλουμε κεντραδορο και μετα το τρυπανι ( αρχικα 6 μετα 10 και τελος 13 ) ωστε να μην ζοριζουμε ασκοπα το μηχανημα και τελος με την μανελλα εσωτερικης τορνευσης φερνουμε την διαμετρο εκει που θελουμε ακριβως. Να τονισω εδω οτι αν θελουμε να επιτυχουμε την μεγιστη δυνατη ακριβεια στην επιτευξη της επιθυμητης διαμετρου π.χ. αν κανουμε σε αξονα φωλια για ρουλεμαν που πρεπει να παη σφιχτα και ιδιως αν η κατεργασια κρατηση τοσο που να ζεστανη το μεταλλο θα πρεπει να το αφησουμε να κρυωση πρωτα και μετα να περασουμε το τελικο πασο ωστε να συσταλλη παλι το μεταλλο και να βγη σωστη η επιθυμητη διαμετρος, αλλοιως αν μας ξεγελαση η διαστολη του μεταλλου η δουλεια θα βγη λαθος. Εδω ελπιζω να γινεται κατανοητη η δυνατοτητα που εχει μια λεπτη μανελλα εσωτερικης τορνευσης να εισχωρη δηλαδη σε τρυπα οσον το δυνατος μικροτερης διαμετρου. Το μονο μειονεκτημα μιας λεπτης μανελλας ειναι η ταλαντωση που θα παρουσιαση αν την πιεσουμε να κοψη σε μεγαλυτερο βαθος απο αυτο που αντεχη και αυτο γινεται εντονοτερο οσο πιο βαθια προχωραη η τορνευση. Αν δηλαδη στην αρχη αφαιρη 0.5 του χιλ/στου υλικο σε βαθος 80 χιλ/στων θα αφαιρη 0.3. Αν θελουμε να δουλευουμε μικρης διαμετρου ανοιγματα τοτε θελουμε λεπτη μανελλα ενω αν θελουμε να δουλεψουμε μεγαλης διαμετρου ανοιγματα τοτε καλο θα ειναι να παρουμε και μια πιο χοντρη μανελλα αλλοιως θα κανουμε την ιδια δουλεια και με την λεπτη με περισσοτερα ομως περασματα.
Και μια συμβουλη εντελως καλοπροαιρετη. Μην ενθουσιαζεσαι και προχωρα χωρις να βιαζεσαι. Χωρις εμπειρια ειναι αδυνατον να κατασταλαξης τι ακριβως χρειαζεσαι απο κοπτικα εργαλεια τοσο σε τορνο οσο και σε φρεζα. Με αυτα που εχεις δειξη μεχρι τωρα μπορεις να κανης πολλες δουλειες στον τορνο και καλο θα ειναι να εχεις χρηματα για αποκτηση επιπλεον εργαλειων οταν θα τα χρειαστης και θα δης τι ακριβως χρειαζεσαι. Μην ξεχνας οτι τα κοπτικα παντα κοστιζουν πολυ περισσοτερα απο το ιδιο το μηχανημα. Το αναφερω επειδη οταν και εγω ξεκινουσα εκανα λαθος η βιαστικες αγορες κυριως απο ενθουσιασμο με αποτελεσμαα να εχω καμμια 20αρια μενελλες αχρηστες κυριως με κολλητα βιντια και παρολο που μπορω να τα αλλαξω αν χρειαστη.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Αμα κανει ταλαντωση και θελουμε μεγαλο βαθος κοπης με μικρη διαμετρο τοτε θα κανει δονηση και τριξιμο και οχι καλο φινιρισμα

Αυτές οι μανέλες σπάνε εύκολα στην τρύπα του αλλεν.

Σε αυτήν έκανα ένα νέο σπείρωμα και με ότι απέμεινε από την βάση για την λεπίδα την έχω για πολύ ελαφριές χρήσεις πλέον.

Uploaded files:
  • You need to login to have access to uploads.

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ, ειδικά τον Ηλία που βρίσκει και διαθέτει χρόνο και μαθαίνουμε και κατι παραπάνω οι αρχάριοι στο "άθλημα". Και μια και είμαι εκπαιδευτικός θα μου επιτρέψετε να το ν αποκαλώ "δάσκαλο" γιατί εδώ μέσα έχω μάθει πολλά απο τα γραφόμενά του.

Μηπως τελικά είναι καλύτερα να πάρω μια μανέλα σχισήματος με ατσαλάκια απο ελλάδα? Υπάρχει κανένα μαγαζί που να μπορείς να κανεις τηλεφωνικές παραγγελίες με οικονομικές τιμές, χωρίς να έχει προιοντα κακής ποιότητας? Όπως είπε και ο Ηλίας μανέλες για ερασιτέχνες. Γιατί αυτές οι μανέλες σχισήματος με 12 ευρώ μου φαίνονται πολύ φθηνές, σαν τιμή γιατί σαν εικόνα δεν 'εχω ιδέα απο μανέλες.

Φιλικά
Μιχάλης

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Καλημερα, ''Δασκαλος'' ωραιος τιτλος αλλα νομιζω οτι εισαι καπως υπερβολικος. Απλα προσπαθω να βοηθησω οσο μπορω οπως ακριβως αλλωστε εχω βοηθηθη και εγω μεσα απο το Φορουμ οταν εκανα τα πρωτα μου βηματα. Επειτα νομιζω οτι με την ανταλλαγη πληροφοριων και γνωσης εκτος του οτι μαθαινουμε και εξελισομαστε γλυτωνουμε και απο ασκοπη σπαταλη χρηματων απο λανθασμενες αγορες που αλλωστε βγαινουν πλεον με δυσκολια. Στις μανελλες τωρα. Στον Πειραια στην οδο Δραγατσανιου υπαρχει ο Μπουζοπουλος ο οποιος εχει επωνυμα κοπτικα και δη της Sandvig οπως αλλωστε και Κινεζικα αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει εν προκειμμενου. Υπαρχει και ενα μαγαζι με επωνυμα κοπτικα στον Κορυδαλλο. Δεν θυμαμαι διευθυνση τωρα αλλα ειναι δυο με τρεις δρομους πανω απο τις φυλακες Κορυδαλλου και αυτος εχει κυριως Mitsubishi. Προσωπικα εχω αγοραση μανελλες απο τον Μπουζοπουλο της Sandvig οι οποιες αξιζουν τα λεφτα τους και παρολο που ειναι ακριβες δεν το εχω μετανοιωση μιας και κανω την δουλεια μου χωρις λαθη και ταλαιπωρια. Πληροφορειακα οι μανελλες που σε ενδιαφερουν εχουν κοστος απο 80 εως 120 ευρω αναλογως μεγεθους αλλα και εδω ισχυη το οτι πληρωνης παιρνης. Δεν γνωριζω αν αποστελουν με αντικαταβολη αλλα αυτο με ενα τηλεφωνημα διευκρινιζεται. Στις φωτο που σου παραθετω η πρωτη μανελλα ειναι της Sandvig ενω η δευτερη ειναι Κινεζικη No name και παρολο που οπτικα φαινεται κατα πολυ στοιβαροτερη απο αυτην της Sandvig δεν αντεχη ουτε καν στην μιση πιεση και ταλαιπωρια απο την πρωτη και την χρησιμοποιω μεν αλλα πολυ προσεκτικοτερα και απαλα για να εχω οσο το δυνατον λιγοτερα μπλοκαρισματα κατα την κοπη ενω την εχω αγοραση περι τα 25 ευρω αν θυμαμαι καλα. Η τριτη ειναι μια μανελλα αποκοπης που κατασκευασα εγω απο φορταλ και παρολα αυτα εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα και αντοχη απο την δευτερη την Κινεζικη.
Επισης φαινεται και η γωνια που απαιτη να τροχισουμε το ατσαλακι ωστε να κοβη.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Uploaded files:
  • You need to login to have access to uploads.

Ηλία αυτόν λές στον Κορυδαλλό [url=http://copco.gr/]http://copco.gr/[/url]

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Καλησπερα Τακη, Δεν θυμαμαι την ταμπελα αλλα μαλλον αυτο ειναι το καταστημα. Αυριο θα κοιταξω στο εργαστηριο την καρτα του και θα σου πω αν οντως ειναι αυτο το καταστημα. Παρεπιπτοντως μονο εκει ειχα βρη βιντια ανταλακτικα για ενα κοπτικο 36αρι που το ειχα πληρωση ακριβα και επρεπε να βρω ωποσδηποτε για να μην καθεται αχρηστο.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Καλησπέρα,

τελικά ατσαλακια με 12% κοβάλτιο και μανέλα για ατσαλακια απο ποιο μαγαζί - αν έχετε καποιο τηλεφωνο ή link ιστοσελίδας θα ήταν πολύ χρήσιμο, αφου δεν μένω Αθήνα - μπορώ να αγοράσω? Μίλησα με Τριανταφύλλου αλλά δεν έχει ατσαλακια με κοβάλτιο.

Ευχαριστώ

Μιχάλης

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Καλησπερα, Προσωπικα προτιμω τον Μπουζοπουλο στην Ασκληπιου επειδη εχει παρα πολλα πραγματα και δεν ψαχνω αλλα εξυπηρετει επισης. Το τηλ/νο του ειναι 210-4174539.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Pages:123