Home

You need to log in to create posts and topics.

Τόρνος κρεοτόμος, δράπανο άπονο, Μηχανουργείο καρατομείο

Ok.

Αυτότο θέμα ήθελα να το φτιάξω εδω και καιρό. Ισως και να το καθυστέρησα και πάρα πολύ όμως δεν έβρισκα το κατάλληλο φωτογραφικό υλικό.
Απο την πρώτη φορά που μου ξέφυγε το σφυρί και αντί για πρόκα βρήκε το χέρι μου, και χρειάστηκα 6 μήνες για να αναπτυχθεί καινούριο νύχι, μέχρι τη φορά που έσπασε ο δίσκο του τροχού και τα θραύσματα παραλίγο να με καρατομήσουν, ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα.
Βλέπετε το δικό μας, όπως και εκατοντάδες φόρουμ στο νετ, φιλοξενεί κατασκευές, ιδέες, δημιουργία, φαντασία και ενίοτε (γιατί όχι?) κόντρες. Όλα αυτά που μας κάνουν να αισθανόμαστε ζωντανοί, και να κάνουμε όνειρα.

Συγχωρέστε μου τον ποιητικό οίστρο όμως οταν κάτι αναπάντεχο συμβαίνει ο εγκέφαλος μας παίζει περίεργα παιχνίδια.
Δεν έχει σημασία αν ο παθών ειναι στο διπλανό σπίτι η 10.000χιλ. μακριά. Η καθημερινή επικοινωνία που διαταράσεται και τα κακά μαντάτα που καταφθάνουν σε συγκλονίζουν και σε αναγκάσουν να κατεβάσεις ταχυτητα, και να σκεφτείς κάποια πράγματα.

Ok λοιπόν, το συγκεκριμένο θέμα πραγματεύεται το πως θα μείνετε ζωντανοί και αρτιμελείς με το hobby που διαλέξατε.

Μιλώντας για την πλειοψηφία των μελών θα πω ότι δεν μαθητεύσαμε δίπλα σε μηχανουργούς, πήγαμε σε κάποια τεχνική σχολή αλλα όχι μηχανουργικού προσανατολισμού και κάποιοι απο εμάς διάβασαν τα βιβλία του Ευγενειδίου ιδρύματος (τα οποία παρεπιπτώντος περιέχουν το 90% απο οτι πρέπει να ξέρει κάποιος για να λειτουργήσει τα μηχανουργικά μηχανήματα με ασφάλεια), και κυρίως τις σελίδες που αναφέρονται στην εργασία με ασφάλεια.
Μην φοβάστε δεν πρόκειται να φτιάξω πίνακες και λίστες με κανόνες ασφαλείας που θα διαβάσουμε μια φορά και δεν θα επανέλθουμε ποτέ.
Θα βασιστώ στο γνωμικό που λέει «Μια εικόνα χίλιες λέξεις», και στη διεστραμένη περιέργεια του ανθρώπου που του επιβάλλει (σχεδόν ψυχαναγκαστικά), οταν ανιτιληφθεί ατύχημα να μειώσει ταχύτητα και να κοιτάξει...

ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ‘’ΣΚΛΗΡΟ’’ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ.

ΜΟΝΟ ΑΝΩ ΤΟΝ 18.

Κυριάκος

Αλογοουρά και μηχανουργείο δεν συνδιάζονται...

Uploaded files:
  • You need to login to have access to uploads.

Ουτε τα χαλαρα μανίκια και γαντια...

Uploaded files:

Πολύ προσοχή οταν καθαρίζουμε-γυαλίζουμε πράγματα στον τόρνο...

Uploaded files:

[img]http://www.cnchobby.gr/images/emoticons/difus_fishing.gif[/img]Καλησπερα Κυριακο,
Οντως σκληρες οι φωτο με τα ατυχηματα - απροσεξειες αλλα πιστευω οτι σωστα τις ανεβασες για να τις θυμομαστε και να εντεινουμε την προσοχη μας οταν δουλευουμε τα μηχανηματα μας τα οποια οσο μικρα και αν ειναι δεν ειναι παιχνιδια.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Κυριακο μας γ@@@σες την ψυχολογία αλλά όντως χρειάζεται προσοχή!!!!!

Διαφωνώ κάθετα με τον τρόπο προβολής του θέματος. Είναι υπερβολικό να ποστάρονται τέτοιες φωτογραφίες σε ένα φόρουμ ακόμα και με ένδειξη ακαταλληλότητας (που δεν έχει στον τίτλο εν τω μεταξύ!!). Για να δείξουμε ότι είναι επικίνδυνη η ασχολία με τέτοια μηχανήματα δεν χρειάζεται να βάλουμε φωτογραφίες από χασάπικο ανθρώπων. Όποιος θέλει να δει ότι έχουν γίνει σοβαρότατα ατυχήματα με τέτοια μηχανήματα ας ψάξει στο ίντερνετ, δεν χρειάζεται να δει φωτό στο φόρουμ για να πειστεί.

Και μάλιστα τόσο αποκρουστικές φωτό. Δεν είναι θέμα λογοκρισίας, ή ελευθερίας του λόγου, είναι υπερβολής.

Χαίρομαι που υπάρχει αντιλογος γιατι μου δινει την ευκαιρια να επανατοποθετηθώ στο θέμα.

Και εξηγουμαι:

Η τελευταια φορά που κινηθηκε το θεμα "κανονες ασφαλειας¨ ηταν πριν 2 χρονια. Δεν εχω στατιστικά του ποτε αναγνώστηκε για τελευταία φορά, αλλα αν πω παρομοιως δεν νομίζω να πεφτω εξω.

Υποθετω οτι η πρωτη δουλεια μας μόλις πάρουμε ενα νεο εργαλειο, ΠΡΙΝ το βάλουμε στο ρευμα, ειναι να διαβάσουμε το εγχειρίδιο χρήσης και τους κανόνες ασφαλείας, σωστά?????

Αμφιβάλλω....

Και αυτό γιατί οι υπερβολικές υποδείξεις μας δημιουργούν μια αδιαφορία για την ανάγνωση έστω των κανόνων ασφαλείας. Όπως οι πινακίδες ταχύτητας στην εθνική οδο. Σήματα με γελοία όρια 30 και 50χλμ μόνο και μόνο για να έχει δικαιολογία να σε γράψει ο τροχαίος που ειναι κρυμμένος στις πικροδάφνες...

Το γιατί το φόρουμ δεν μπορεί να έχει φωτογραφίες απο αυτές τις μηχανουργικές κατεργασίες εγω δεν μπορώ να το καταλάβω.

Τα ξένα φόρουμ όπου τις εντόπισα δεν είχαν προβλημα να τις αναρτήσουν ακριβώς για τον ίδιο λόγο που εγω θεώρησα σκόπιμο να τις φέρω σε γνώση σας.

Το παράδειγμα και η κακή τυχη του ενος ας γίνει εφαλτήριο για μεγαλύτερη προσοχή απο τους υπόλοιπους.

Είπα, έτσι για αλλαγή ρε αδερφέ, αντι για ακόμα ενα θέμα "πως να φτιάξω το cnc μου" να ανεβάσω ενα θέμα που θα προβληματίσει και σίγουρα με τρόπο οριστικό και αμετάκλητο θα αλλάξει το πως βλέπουμε τα μηχανήματά μας.

Οι εικόνες ειναι τόσο δυνατές και φορτισμένες που ειμαι βέβαιος ότι κανείς δεν θα ξαναπλώσει χέρι να σταματήσει το τσόκ του τόρνου.

Δεν δέχομαι οτι ο τίτλος ειναι ελλιπής, οπως δεν δέχομαι οτι θα πρέπει κάποιος να ψάξει για να βρεί τέτοιες φωτογραφίες. Όπως ανεβάζουμε κάθε είδους πατέντας (καλής, μέτριας ή επικίνδυνης) ακριβώς έτσι θα πρέπει να έχουμε και αυτά τα τραγικά αποτελέσματα της λανθασμένης χρήσης των μηχανημάτων.

Δεν μπορούμε να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά. Οταν ανεβαινει η κάθε είδους "πατεντιά" να λέμε ¨ολοι ειμαστε ενήλικες, ο καθένας με το μυαλό του ας κρίνει" και όταν ανεβαίνουν τέτοιες φωτογραφίες (που το αποκρουστικό τους περιεχόμενο θα μας σώσει τη ζωή) να μας ενοχλεί η ένδειξη στον τίτλο.

Βρήκα και λιγοτερο αποκρουστικές αλλα ειναι αχρηστες για το μήνυμα που θέλω να περάσω. Το χέρι έγινε έτσι απο μηχάνημα τύπου optimum. O proxon του Νίκου έχει αρκετή δύναμη για το χειρότερο...

Η ζωή ειναι υπερβολικη σε ολες τις εκφανσεις της. Το να ανοιγουμε μια τρύπα και να χωνουμε το κεφάλι μέσα σα να μην συμβαίνει τίποτα ειναι αστείο. Ο κίνδυνος είναι υπαρκτός, ειναι σοβαρός και πρέπει να δούμε για να αντιληφθουμε πόσο.

Ισως τότε να εχουμε καλύτερη τύχη απο τις στρουθοκαμηλους.

Φιλικα
Κυριακος

Uploaded files:

Καλά όλα αυτά, αλλά οι συγκεκριμένες φωτογραφίες δεν είναι φωτογραφίες ατυχημάτων, αλλά δυστυχημάτων και θανάτων. Το να έχει ένα φόρουμ κατακρεουργημένους ανθρώπους σφηνωμένους σε μηχανήματα εργασίας το θεωρώ απλώς κακόγουστο και λάθος προβολή του θέματος της ασφάλειας. Φωτογραφίες από πιο ελαφρά ατυχήματα που δεν θα προκαλέσουν αποστροφή προς κάθε είδους μηχάνημα είναι λογικές, απλώς πιστεύω ότι μερικές από τις παραπάνω έχουν ξεπεράσει το όριο της επιμόρφωσης μέσω εικόνων.

Ο τίτλος είναι ελλιπέστατος, δεν έχει ηλικιακή ένδειξη, αλλά ούτε και ξεκάθαρη ένδειξη ότι υπάρχουν φωτογραφίες σφαγμένων ανθρώπων.

Δεν θέλω να γράψω κάτι άλλο, ειλικρινά, και τα υπόλοιπα περί στρουθοκαμήλων, μέτρων και σταθμών τα προσπερνάω.

Ο καθένας ας φροντίσει να μεταχειρίζεται σωστά, με ασφάλεια τα μηχανήματά του. Η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά τον χρήστη που είναι αποκλειστικός υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Στο χωρο του μηχανουργείου απαγορεύονται γάντια, μακρια μανικια, λυτα μαλλιά. Ο συνδιασμός περιστρεφόμενων μερών και χαλαρότητας σκοτωνει...
Απο καμερα σε χώρο εργασίας καταγράφηκαν οι παρακάτω σκηνές.

Uploaded files: